İKARUS DERGİ EKİBİNİN TAKDİMİDİR.

Sayın okuyucu,

İkarus Dergi ekibi olarak çıkardığımız son sayının üzerinden neredeyse altı sene geçti. Belki ekip olarak sana bir özür borçluyuz. Bizler bu süreçte haber yaptık, tweetler attık, sosyal sorumluluk projelerine katıldık, paneller ve konferanslar düzenledik. Bazen konuştuk, bazen konuşturduk, bazen de koşturduk. Ama yazma ve paylaşma işini biraz ihmal ettik. Ancak bu süreçte, ne insan haklarına ilişkin inancımız azaldı, ne de dünyanın insan haklarına olan ihtiyacı… İşte bizi yeniden bir şeyler yapmaya, bir şeyler yazmaya iten sebep buydu. Aradan geçen zaman, insan haklarına olan yaklaşımı pozitif olarak büyütmemekteydi.

Bilmeyenler için İkarus Dergi,  Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin 2012’de eski kampüsleri olan Haydarpaşa Kampüsü’nde çıkardığı Bağımsız İnsan Hakları Bülteni’dir.

İnsan hakları bülteni olarak nitelendirdiğimiz dergimize içerik üretmek için zorlanmayı umardık. Ancak ne yazık ki hem ulusal ve hem uluslararası alanda bu açıdan hiç zorlanmadık. Yıllar dünyanın insan hakları algısında fazla bir değişiklik yaratmamış görünüyor. Biz yokken neler olmuştu peki?

Kadın cinayetleri,

İşçi ölümleri,

Gezi parkı eylemleri,

Olağanüstü hal ve akademisyen ihraçları,

Uzun yargılama süreçleri,

Bunlar sadece saniyeler içinde aklımıza gelenler…

Ve son olarak da son dönemde tüm dünyanın başına bela olmuş olan COVID-19 salgını…

Sayın okuyucu, aslında ilk başlarda planımız karşına basılı bir dergi olarak çıkmaktı. Ancak hem salgın ortamında evde kalma gerekliliği, hem de daha fazla kişiye ulaşma isteği, bizi yeniden internet sitemizi aktifleştirmeye götürdü.

Biz İkarus’lar, yeni adresimiz olan ikarusdergi.net aracılığı ile, içerik çeşitliliği olan zengin ve güncel bir dergi yaratma niyetindeyiz.

Umarım eski ilgini bize tekrar gösterirsin Sayın Okuyucu.

İkarus yeniden kanatlanıyor!

Hür düşün, hür konuş!

İkarus Dergi Ekibi

©2020, İkarus Dergi tarafından Wix.com ile kurulmuştur.